SMS2800BOX3LA
In stock
Only 1 left
AMD Mobile Sempron 2800+ 1.6GHz SMS2800BOX3LA Laptop CPU Processor
  • Manufacturer: AMD
General information
Type CPU / Microprocessor
Market segment Mobile
Family AMD Mobile Sempron
Model number 2800+
CPU part number SMS2800BOX3LA is an OEM/tray microprocessor
Stepping codes ACAUC  CCAUC
Frequency 2800+ (rated)
1600 MHz (real)
Clock multiplier 8
Package 754-pin lidless organic micro-PGA
Socket Socket 754
Introduction date July 28, 2004 (announcement)
August 2004 (availability)
Architecture / Microarchitecture
Microarchitecture K8
Processor core  Dublin
Core stepping CH-CG
CPUID F82
Manufacturing process 0.13 micron
The number of cores 1
The number of threads 1
Floating Point Unit Integrated
Level 1 cache size 64 KB instruction cache
64 KB data cache
Level 2 cache size 256 KB
Multiprocessing Uniprocessor
Features
  • MMX instructions
  • 3DNow! technology
  • SSE / Streaming SIMD Extensions
  • SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2
  • EVP / Enhanced Virus Protection
Low power features PowerNow! technology
On-chip peripherals
  • Single-channel DDR SDRAM memory controller
  • One 16-bit HyperTransport link with speeds up to 800 MHz
Electrical / Thermal parameters
V core 1.25V
Maximum operating temperature 95°C
Thermal Design Power 25 Watt
Notes on AMD SMS2800BOX3LA
More Information
SKU SMS2800BOX3LA
MPN SMS2800BOX3LA
Manufacturer AMD
CPU Series Sempron
Processor speed 1.60 GHz
L2 Cache 256 KB
Cooling Component(s) Included None/Processor Only
Condition Certified Refurbished (Excellent)
Condition Comment Full working order
Warranty 12 Month Warranty
Delivery & Returns
UK Delivery
  • Free Delivery: Monday–Friday (2–5 working days)
  • Fast Delivery: Monday–Friday (1–2 working days)
International Delivery
  • Select UPS Courier at checkout to see live shipping quotes after entering your address.
  • Most orders arrive within a few days (excluding customs processing).
  • Orders are dispatched Monday–Friday only.
EU Deliveries – Post-Brexit
  • When your order arrives, the courier will contact you to settle charges before delivery.
Tip: Please check estimated customs charges before ordering, as they can be significant.
Returns Policy
How to Return an Item
  • Processing Time: Returns are processed within 7 working days of arrival.
  • Documents: Include a copy of your invoice and reason for return.
Return Address
Micro Dream Limited
12 Brixham Enterprise Estate
Rea Barn Road
Brixham, Devon
TQ5 9DF
United Kingdom
Free Returns
If you have any questions, please contact our support team. We’re here to help.
Write Your Own Review
You're reviewing:AMD Mobile Sempron 2800+ 1.6GHz SMS2800BOX3LA Laptop CPU Processor