AMD Athlon 850MHz 200MHZ 256KB 462 CPU Processor A0850AMT3B
| General information | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Desktop |
| Family | AMD Athlon |
| CPU part number | A0850AMT3B is an OEM/tray microprocessor |
| Stepping codes | ADFA ADFAR AEEA AFFA AFFAR AGGA AQFA AQGA BFFA |
| Frequency | 850 MHz |
| Bus speed | 200 MHz |
| Clock multiplier | 8.5 |
| Package | 453-pin staggered ceramic PGA 1.95" x 1.95" (4.95 cm x 4.95 cm) |
| AMD Package numbers | 26822, 27016 |
| Socket | Socket A (Socket 462) |
| Architecture / Microarchitecture | |
| Microarchitecture | K7 |
| Processor core | Thunderbird (Model 4) |
| Manufacturing process | 0.18 micron 37 million transistors |
| Die size | 120mm2 |
| Data width | 32 bit |
| The number of cores | 1 |
| The number of threads | 1 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 2 cache size | Full-speed on-die 256 KB |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Features |
| Low power features |
| Electrical / Thermal parameters | |
| V core | 1.75V |
| Minimum/Maximum operating temperature | 0°C - 90°C |
| Notes on AMD A0850AMT3B | |
| SKU | A0850AMT3B |
|---|---|
| MPN | A0850AMT3B |
| Manufacturer | AMD |
| Processor speed | 850 MHz |